GHEC jest konferencją liderów proponowaną liderom stowarzyszeń, rodzicom i twórcom polityki oświatowej zainteresowanym edukacją domową.
Edukacja domowa jest najszybciej rozwijającą się współcześnie formą kształcenia elementarnego. Tak, jak szkoła była innowacją we wczesnych fazach rozwoju społeczeństwa przemysłowego, tak edukacja domowa jest pedagogiczną innowacją początków społeczeństwa wiedzy. Edukacja domowa zaskakuje badaczy swymi doskonałymi wynikami, zarówno dydaktycznymi, jak i wychowawczymi (społecznymi). Osoby odpowiedzialne za przyjęcia na studia wyższe są zdumieni. Powoli ujawnia się nowy sposób rozumienia uczenia się i rozwoju, który za jakiś czas zmieni nasz pogląd na edukację. Choć nikt dziś nie wie, jak wyglądać będzie dojrzałe społeczeństwo wiedzy, to edukacja domowa daje nam zrozumienie kluczowych elementów przyszłej edukacji. Jest wielce prawdopodobnym, że będziemy świadkami pluralizmu różnych form uczenia się w ramach edukacji ogólnokształcącej.
Po co Globalna Konferencja nt. Edukacji Domowej?
Podobnie, jak w minionych, historycznych zmianach społecznych, błędne koncepcje rodzą się łatwo. Dziś edukacja domowa jest legalna w większości krajów demokratycznych, choć nie we wszystkich. Edukacja domowa musi dowodzić światu, że jest formą kształcenia, której czas już nadszedł, a która jest, między innymi, uzasadnioną i skuteczną formą edukacji ogólnej. Oto, jakie cele przyświecają GHEC 2012.
Edukacja domowa jest podstawowym prawem człowieka
Prawo rodziców do sprawowania kontroli nad edukacją własnych dzieci i dysponowanie możliwością wyboru w tym względzie jest głęboko zakorzenionym i podstawowym prawem ludzkim. Prawo to uznawane jest przez różne międzynarodowe akty praw człowieka, a wśród nich przez Powszechną Deklarację Praw Człowieka, Międzynarodowy Pakt Praw Ekonomicznych, Socjalnych i Kulturalnych , oraz Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich i Politycznych.
Powód dla tego stanu rzeczy jest nader istotny: kiedy władze państwowe korzystają z monopolu nad edukacją, to demokracja, edukacyjny i społeczny rozwój są ograniczane. Co więcej, w dłuższej perspektywie czasowej sytuacja taka stwarza realne ryzyko zaistnienia totalitarnego społeczeństwa. Uznani w świecie profesorowie edukacji Charles Glenn i Jan DeGroof pisali, że pozbawienie rodziców tego fundamentalnego prawa jest „niesprawiedliwe i niegodne w wolnym społeczeństwie”. Nikt nie zna dziecka lepiej niż jego rodzice, a każde dziecko jest unikalne. Wiemy dziś, że dzieci uczą się na wiele różnych sposobów. Edukacja domowa znacznie ułatwiła zrozumienie tego faktu.
Jako najszybciej rozwijająca się obecnie forma edukacji ogólnej, jest edukacja domowa wspierana przez międzynarodowy ruch rodziców, chcących dla swoich dzieci wszystkiego, co najlepsze, i którzy odkrywają swoje własne oryginalne sposoby edukowania własnych dzieci.
Zasługujące na szacunek i ochronę
Jakkolwiek wiele krajów dochowuje prawa do wolności w edukacji, niektóre ciągle jeszcze tego nie czynią. Jest też wiele ekip rządowych, które są zwyczajnie niepewne tego, jak postępować z tą nową formą edukacji, która wydaje się tak bardzo niezwyczajna dla osób wykształconych w ramach szkolnego przymusu.
Konferencja GHEC 2012 będzie próbą zaprezentowania kilku spośród głównych kwestii globalnego ruchu edukacji domowej, poprzez ukazanie twórcom polityk oświatowych naukowych i prawnych dowodów na to, że edukacja domowa jest skuteczna i pozytywnie sprzyja demokratycznemu społeczeństwu. Jest naszym celem wspieranie edukacji domowej, by mogła zyskać globalne uznanie jako wartościowa forma edukacji, jaką w istocie jest.
Edukatorzy domowi tworzą bardzo zróżnicowaną grupę
Wiemy, iż wiele jest różnych filozofii, metod i motywacji towarzyszących rodzicom podczas wyboru edukacji domowej. Konferencja nasza nie koncentruje się na żadnej z nich, ale raczej na tym, iż, niezależnie od powodów czy wykorzystywanych metod, prawo rodziców do swobodnego wyboru tej formy edukacji dla własnych dzieci jest fundamentalne i musi być strzeżone przez wszystkie demokratyczne społeczeństwa.
GHEC 2012 nie czyni żadnych różnic między metodami edukacji domowej – czy są one silnie ustrukturyzowane, czy też wcale, czy są dokonywane z filozoficznych, pedagogicznych czy religijnych względów. Edukatorzy domowi są rzeczywiście zróżnicowaną i pełną pasji grupą ludzi, ale podzielającą jednoznacznie przekonanie, że: rodzice muszą podlegać ochronie co do swego, głęboko ludzkiego prawa do wyboru tego, jak mają się uczyć ich dzieci.
Oto, co chcemy osiągnąć
Poprzez zgromadzenie w jednym miejscu wszystkich osób zainteresowanych edukacją domową – czy to będą rodzice, politycy, liderzy edukacji domowej, badacze i inni zainteresowani – zamierzamy wpływać na stanowienie polityki oświatowej w kolejnych krajach dzięki promowaniu rozumienia wielkiej wartości edukacji domowej i konieczności uznania jej za prawo człowieka. Chcemy też stworzyć możliwość poznania się i wzajemnego wspierania oraz moralnego umacniania dla globalnych liderów, ponieważ wszyscy zabiegamy o ochronę i promocję tego fundamentalnego i prymarnego prawa ludzkiego.
Kiedy ludzie z pasją i zaangażowani połączą swe siły dla wspólnego celu wielkie rzeczy mogą się wydarzyć. I jest to właśnie to, czego spodziewamy się po Globalnej Konferencji Edukacji Domowej 2012. Prosimy, przyłącz się do nas!